http://angicafe.blogspot.com/2013/02/demakijaz-najlepszy-na-swiecie-czyli.html
Oto właściwości olejów polecanych w OCM SKÓRY NORMALNEJ
CERA NORMALNA:
olej avokado jest bogaty w witaminy (m.in.: A, B, D, E), proteiny, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się. Chroni przed złym wpływem czynników zewnętrznych, szczególnie ceniony w miesiącach zimowych, gdyż chroni skórę przed zimnem. Olej łatwo przenika przez naskórek, zawiera dużą ilość składników odżywczych i substancji aktywnych. Regeneruje i pielęgnuje, dzięki czemu znalazł zastosowanie w odżywkach do włosów.
olej z orzechów laskowychprzejrzysty olej roślinny o zabarwieniu złoto-żółtym i orzechowym zapachu otrzymywany z tłoczonych na zimno orzechów laskowych (Corylus avellana). W niskich temperaturach ścina się/mętnieje. Stosowany w przemyśle kosmetycznym jako czysty olejek do ciała lub do masażu (szczególnie do aromatycznych masaży), polecany dla skóry suchej, dojrzałej, bladej, ziemistej, zmęczonej i wrażliwej. Olej wykazuje działanie ochronne, pielęgnujące, odżywcze i lekko tonizujące. Posiada naturalny faktor ochronny 3-4.
olej z owoców róży jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Posiada naturalne właściwości antyoksydacyjne i lekko ściągające. Olej ten wykazuje poprawę elastyczności skóry, ułatwia regenerację komórek, zwalnia procesy starzenia skóry. Zmniejsza ilość powstających zmarszczek, zmniejsza zbliznowacenia. Olej z róży znajduje zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej i uszkodzonej (także przez opalanie) - wspomaga proces łuszczenia się skóry, hamuje proces starzenia. Nadaje się także do skóry tłustej o skłonności do trądziku.
olej z pestek granatu jest coraz bardziej wykorzystywany w całym przemyśle kosmetycznym (od producentów kosmetyków po salony SPA i aromatoterapię) ze względu na swoje znaczące właściwości odżywcze, nawilżające i uelastyczniające naskórek. Olej z pestek granatu jest bogaty w lipidy zawierające kwas punikowy, znajduje zastosowanie w pielęgnacji suchej skóry, egzem, łuszczycy, poparzeń słonecznych oraz skóry dojrzałej. Dzięki zawartości polifenoli i tokoferolu olej posiada właściwości przeciwutleniające. Ze względu na dużą zawartość nienasyconych skoniugowanych kwasów tłuszczowych zmniejsza opuchliznę i łagodzi bóle mięśniowe (zalecany dla sportowców do stosowania przy masażach oraz w kremach pod oczy, przy problemach z opuchniętymi oczami).
olej migdałowy otrzymuje się z nasion drzewa migdałowego. Ma bardzo delikatny aromat, jest bezbarwny, ma lekką konsystencję. Zawiera dużą ilość kwasu oleinowego (około 64%) i linolowego. W jego składzie, znajdują się również fitosterole, witamina E i lecytyna. Działa regenerująco, przeciwbólowo, nawilżająco, przeciwzapalnie, zmiękcza naskórek, tonizuje. Wspomaga pielęgnację skóry suchej i skłonnej do pierzchnięcia, oraz zapaleń.
olej z pestek moreli otrzymywany jest nasion owoców moreli zwyczajnej. Jest delikatny, lekko żółty, o charakterystycznym zapachu. Olej ten zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy i linolowy, witaminę A. Ma właściwości nawilżające i wygładzające, nadaje się do każdego rodzaju skóry i włosów.
źródła:
www.aromatika.pl
http://instytutarete.pl
http://www.jaworek.net
http://www.cedrovit.pl/
http://www.biochemiaurody.com
http://www.ecospa.pl
http://cosmetic.pl
wizaz.pl
zdjęcia:
google.pl
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz