rozwijane

piątek, 10 maja 2013

Drewno w łazience

Oglądając sobie aranżacje wnętrz, coraz częściej można natrafić na łazienki, w których ważnym elementem jest drewno.
Drewno? Przecież drewno zniszczy się zaraz w zawilgotniałym pomieszczeniu-pomyślą niektórzy. Nic bardziej mylnego. Elementy architektury ogrodowej: altanki, pergole, ławeczki, tarasy, place zabaw dla dzieci, a nawet niektóre domy zbudowane są z drewna, a przecież wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych mają się świetnie. Łodzie, statki: dodatkowo jeszcze działa na nie słona woda morska i też "żyją". Nie ma zatem co bać się drewna w łazience, trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek, dobrze położyć i potem impregnować. Uzyskamy w tem sposób przepiękne, przytulne, a zarazem eleganckie wnętrza.


Co może być w łazience z drewna?

W sumie to wszystko-oprócz ręczników ;)  Podłogi, okładziny ścian, szafki, umywalki lub blaty na nie, wanny, akcesoria łazienkowe, a nawet deski wc.

Jakie gatunki drewna?
Na podłogę i ściany najlepiej wybrać drewno klejone, w typie deski barlineckiej lub wielowarstwowych paneli drewnianych. Im większy rozmiar poszczególnego elementu, tym lepiej. Najważniejszym parametrem jest tu współczynnik skurczu (oznaczenia na opakowaniach lub pomoc sprzedawcy). Im współczynnik niższy, tym odporność na odkształcenia pod wpływem wilgoci większa. Najniższe współczynniki mają drewna egzotyczne: tek, iroko, jatoba, cedr, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge. Dodatkowo są bardzo twarde i charakteryzują się bogactwem nasyconych kolorów i pięknym rysunkiem słojów. Jeśli jednak wolicie drewno rodzime, to do wilgotnych pomieszczeń nadaje się: dąb, wiąz, jesion, buk, modrzew. Drewno egzotyczne, w odróżnieniu od krajowego, posiada także bardzo dużą ilość garbników i związków żywicznych, a także substancji oleistych. Konserwują one drewno, nadają piękne kolory, ale utrudniają wnikanie impregnatom.

W trakcie kładzenia bardzo ważne jest, aby wszelkie szczeliny miedzy deskami odpowiednio zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci pod deski, bo wtedy nawet najlepsze drewno może ulec zniszczeniu. Klimat, który panuje w łazience sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, należy zatem zabezpieczyć nasze deski i to jeszcze przed położeniem. Użyjmy gruntującego impregnatu do drewna. Trzeba nałożyć go na deski z każdej strony: na wierzchu, od spodu, na krawędzie i miejsca ciecia. Wystarczy jedna warstwa. Teraz możemy nałożyć warstwę dekoracyjną czyli olej lub lakier.



Są trzy szkoły.
1. Lakier tworzy warstwę nieprzepuszczającą wodę i wystarczy przetrzeć potem podłogę wilgotną szmatką, aby pięknie błyszczała. Drewno egzotyczne ma bardzo dużo olejków, które utrudniają wnikanie lakierów, dlatego należy najpierw użyć podkładu neutralizującego olejki. Lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkidowy w pełni chronią drewnianą podłogę przed rozlaną wodą, ale podłoga jest wtedy bardzo śliska. Jest jeszcze jeden minus użycia lakieru: wszelkie mikrouszkodzenia na powierzchni powodują szparki, przez które wilgoć wnika w głąb drewna niszcząc je.


2. Olej. Olejowanie nie tworzy warstwy na drewnie, wnika w nie głęboko. W związku z tym nie łuszczy się i nie pęka. Należy jeszcze przed położeniem bardzo dokładnie i dużą ilością oleju pokryć deski: na wierzchu, od spodu, boki, a najdokładniej miejsca cięcia, bo tak są mikrokanaliki, przez które drewno chłonie wilgoć. Najlepiej przeprowadzić olejowanie na gorąco. Trzeba je powtarzać co jakiś czas ( w  zależności od ścierania)
3. Dotyczy drewna egzotycznego. Ze względu na duże ilości naturalnych olejów, mozna zostawić takie deski bez warstw ochronnych, ale drewno takie pokryje się patyną po jakimś czasie. Nie ma to wpływu na jego parametry i jeśli tylko taki wygląd drewna nam odpowiada, to właśnie tak możemy postąpić.



Jeśli poświęcimy trochę czasu, energii i cierpliwości do bardzo dokładnego zainpregnowania drewna przed położeniem, odwdzięczy nam się pięknem na długie lata. A naprawdę warto, popatrzcie sami.










































Zdjęcia:
houseideas.org

e-lazienki.pl
urzadzamy.pl/
biznes.interia.pl
forum.muratordom.pl
trendir.com
dp-design.com
glumber.com
fivedotdesignbuild.com

homes.yahoo.com
bathroomvanity.org
lovinfelix.com
furniturefashion.com
decorationchannel.com
tilecenterblog.com 

discountbathroomvanities.com
flickr.com
beinteriordecorator.com
prweb.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz