rozwijane

niedziela, 15 marca 2015

Wielkie projekty małych łazienek



Decydując się na zakup nowego mieszkania lub planując remont obecnego, często stajemy przed dylematem, co zrobić z tą klitką o dumnej nazwie ŁAZIENKA.

Nie mamy wpływu na wielkość pomieszczenia, ale z rozmieszczeniem możemy powalczyć.

Małe pomieszczenie będzie wymagało od nas o wiele więcej pracy w fazie projektowej, każdy centymetr kwadratowy musi być przemyślany-tu nie ma miejsca na błędy, tym bardziej, że remont łazienki jest najczęściej na kilka lat.

W łazience mamy kilka stref:
  • Kąpielowa
  • Toaletowa
  • Pralnia
Strefy te mogą na siebie nachodzić, ale nie mogą być zbyt ograniczone, bo korzystanie z takiego pomieszczenia nie będzie komfortowe.






Jest kilka tematów, nad którymi warto się zastanowić, przystępując do projektowania:
  1. Czy możemy pozbyć się pralki z małej łazienki, eksportując ją np. do kuchni, komórki czy przedpokoju?
  2. Czy możemy pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe? Likwidujemy w ten sposób grzejniki, które ograniczają nam i tak mała przestrzeń do ustawiania urządzeń i mebli?
  3. Czy oby na pewno potrzebujemy wannę? Kabina, a zwłaszcza narożna zajmuje o wiele mniej miejsca?



To teraz po kolei, zacznijmy od wykończenia.

W małej łazience najlepiej sprawdzają się płytki, w dodatku jasne i błyszczące, w neutralnych, stonowanych kolorach. Nie muszą być małe, duży format płytek podłogowych „doda” pomieszczeniu kilka centymetrów. Fugi wybierajmy w kolorze najbardziej zbliżonym do płytek, wtedy stworzymy jednorodne powierzchnie, które również optycznie powiększają. Jedynie w przypadku długiej, a wąskiej łazienki, możemy przedzielić ją w pół jakimś dekorem, który tą przestrzeń poszerzy.


Często naprzeciw wejścia jest ściana, która sprawia wrażenie jakbyśmy na nią wpadali, efekt ten zniwelujemy ustawiając naprzeciw wejścia małe sprzęty, np. szafkę z umywalką, nad nią zwyczajowo zawieszamy lustro, które powiększając przestrzeń i zlikwiduje efekt „zderzenia” .





Wanna czy kabina?

Z czysto projektowego podejścia do sprawy, lepsza w małych łazienkach jest kabina. Jeśli wybieramy tą opcję, to zdecydujmy się na kabinę narożną, półokrągłą lub dającą większy komfort użytkowania-kabinę pięciokątną. Już 80-tka pozwoli na wygodny prysznic. Lepsze są te z przeźroczystym szkłem, bo są prawie niewidoczne, a światło odbijające się w szkle dodatkowo rozjaśnia pomieszczenie. Ustawianie sprzętów w kątach zwiększa nam przestrzeń manewrową.





Na rynku są również kabiny z całkowicie składanymi drzwiami, które ginie w łazience, np. Kabina Open Space firmy Duravit.



Podobny efekt, tańszym nakładem finansowym uzyskamy montując w rogu łazienki sam odpływ (potrzebujemy na to 70x70cm miejsca) lub brodzik (dostępne również od 70 cm). Osłaniamy się zasłonką, która nie ogranicza naszych ruchów, a po odsłonięciu „zniknie”.

Wykorzystujmy każdą wnękę, którą mamy w łazience, nieraz to właśnie w niej można umieścić kabinę, często wystarczą tylko drzwi lub zasłonka, aby wydzielić przestrzeń prysznicową.


Są jednak tacy, którzy muszą mieć wannę, a nawet wannę i kabinę. I na takie zachcianki producenci znaleźli sposób, np. wanna NANO firmy Cersanit ma tylko 140 cm,


 a wolnostojąca wanna MISA firmy Marmorin 150 cm. 


W małych łazienkach lepiej sprawdzają się wanny asymetryczne, np. wanna LEDA firmy Poolspa, która zajmuje tylko 150cm, a po przekątnej mamy 180cm przestrzeni kąpielowej.


Dla zwolenników wanny i kabiny polecam parawany nawannowe, wahadłowe, harmonijkowe lub przesuwne.





Ceramika

W małych pomieszczeniach najlepiej spisuje się sedes podwieszany, łatwo wkoło niego utrzymać czystość, a odsłonięcie podłogi optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę i pozostaje kompakt WC, to na rynku możemy znaleźć takie z odpływem pionowym o głębokości tylko 60cm.




Z pomocą przychodzą producenci wypuszczając na rynek kolekcje ceramiki i mebli do małych łazienek, np. NANO firmy Cersanit, czy SUBWAY 2.0 firmy Villeroy&Bosh.


Jeśli marzy nam się bidet, to możemy skorzystać z deski WC mającej funkcję bidetu lub zamontować w umywalce baterię z wyciąganą wylewką, np. BIDETTA firmy Oras, która poza oryginalnym wykorzystaniem, skutecznie ułatwi nam życie w łazience, np. podczas nalewania wody do wiadra czy mycia dużych przedmiotów.



Gdy mamy możliwość ustawienia narożnej umywali umieśćmy także nad nią wysoką do sufitu szafkę z lustrem, odbije światło i powiększy pomieszczenie. Im mniejszą umywalkę zastosujemy tym powinna być głębsza. Ale przy łazience rodzinnej nie decydujmy się na umywalkę mniejszą niż 45cm.


Najlepsze będą umywalki nablatowe, jest wokół nich dużo miejsca na przyrządy kosmetyczne. 


Dodatkowe miejsce zyskamy montując baterię naścienną z odpowiednio krótką wylewką, innym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii w rogu umywalki.





Asymetryczna wanna BeHappy firmy Ravak jest tak skonstruowana, ze można nad nią umieścić umywalkę, a jeśli nie możemy wyeliminować z łazienki pralki, z pomocą przychodzi nam umywalka PRAKTIK W tej samej firmy, którą montujemy właśnie nad pralką.




Podsumowując:
  • Projektując łazienkę pamiętajmy o niezbędnych odległościach miedzy sprzętami i sprzętami a ścianami (to 20-30cm) 
  • Przestrzeń na wygodne korzystanie z umywalki to 70cm, niezależnie od tego jaką wielkość ma umywalka 
  • Starajmy się wyeliminować z małych łazienek wszystkie zbędne przedmioty. Wygospodarujmy gdzieś w mieszkaniu miejsce na pralkę, zapasowe ręczniki, środki czystości czy kosmetyki, zostawiając w łazience tylko rzeczy niezbędne. 
  • Wykorzystajmy każdą wnękę w łazience na kabinę, na pralkę na półki, na podwieszany sedes. 
  • Stelaży od podwieszanej ceramiki nie zabudowujmy pod sufit, ale wykorzystajmy tą przestrzeń na szafki i półki (w tle możemy umieścić lustro) 
  • Zamiast lustra i półki na kosmetyki nad umywalką, powieśmy szafkę lustrzaną. Najpłytsze mają głębokość tylko 10-12 cm, a pomieszczą wszystko to co stało na wierzchu, porządkując przestrzeń 
  • Zainstalujmy ogrzewanie podłogowe 
  • Lustra i przeźroczyste kabiny powiększą przestrzeń 
  • Używajmy jasnych i chłodnych kolorów 
  • Montujmy długie, jednolite, błyszczące blaty, podwieszane sprzęty i meble. 
  • Zastosujmy oświetlenie centralne i dodatkowe nad lustrami o zimnej barwie 
  • Unikajmy dużych ozdób 




























źródła:
dom.wp.pl
www.homebook.pl
www.lazienkaw10dni.pl
forum.muratordom.pl
printerest.com

2 komentarze :

  1. Czy taki parawan jest gdzieś dostępny na polskim rynku? Nigdzie nie mogę znaleźć. http://3.bp.blogspot.com/-YKHgtwD30tE/VQWMcoeytfI/AAAAAAAAFgY/QsdLg2Metm4/s1600/parawan7.jpg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Producent: Kudos Showers Prod. Code 4BASCOMPLHS cena ok 320 £,

      Usuń